Registered Entries SSE Renewables Round Ireland 2024

No. Boat Name Entered By Design Length(m) Home Port / Club / Affiliation Image
1 Blue Oyster Noel Coleman Oyster 37 11.30 Royal Cork Yacht Club
2 Checkmate XX Nigel Biggs First 50 14.98 Royal Irish YC / Howth YC
3 J’Ouvert Simon Harris J/112E 11.0 RORC
4 Darkwood Michael O’Donnell J121 12.19 RYS, RTYC, RORC
5 Aqua Marine Alan Crichton Sun Fast 3300 9.99 Solway Yacht Club
6 Hiro Maru Hiroshi Nakajima Sparkman & Stephens 49 15.05 Stamford YC, Cruising Club of America, Storm Trysail Club, NYYC, RORC, RTYC
7 Prime Suspect Keith Miller Mills 36 10.97 Kilmore Quay BC
8 Cinnamon Girl – Eden Capital Cian McCarthy Sun Fast 3300 9.99 Kinsale Yacht Club
9 Bug Richard Elliott Sun Fast 3300 9.99 Salcombe Yacht Club, RORC
10 Bellino Rob Craigie, Deb Fish Sun Fast 3600 10.8 RORC
11 Artful Dodjer Finbarr O Regan J 109 10.74 Kinsale Yacht Club
12 GameOn Ian Hoddle Sun Fast 3300 9.99 DHUK
13. Jezebel Cris Miles J 111 11.15 Pwllheli Sailing Club
14 Nieulargo Denis Murphy Grand Soleil 40 12.12 RCYC RORC
15 ZigZag Pete Ashworth Sun Fast 3200 9.70 Pwllheli Sailing Club
16 Torridon Angus Scott Sun Odyssey 45 13.38 Kyles of Bute Sailing Club
17 State O’Chassis Mike Murphy Sigma 38 11.5 RIYC
18 Fulmar Fever Robert Marchant Fulmar 1.65 9.71 Waterford Harbour Sailing Club
19 Toucan Daniel Smith A 31 9.55 Fairlie Yacht Club
20 Marco Polo Steve Berry Sun Fast 3600 10.8 Cardiff Bay Yacht Club
21 Coquine Alan Hannon JPK1030 10.34 RORC
22 Desert Star Irish Offshore Sailing Rónán Ó Siochrú Sun Fast 37 10.95
23 Finally Paul Kitteringham Elan 350 10.6 Pwllheli Sailing Club
24 Lord of the Dance Jonathan Brennan Sun Fast 3300 9.99
25 Polished Manx 2 Kuba Szymanski First 40.7 11.92 Douglas Bay Yacht Club
26 Gambit Jon Tyrrell Pogo S4 12.1
27 Hissy Fit Simon Baker Dazcat 1495 14.71
28 Escapado Germaine Williams First 40.7 11.92 RORC
29 Dansen aan zee Gian Paolo Imponente Hanse 400 11.99
30 Panache Ashley Field Sun Fast 3600 10.8 Pwllheli Sailing Club
31 Infinity Russell McGovern Tripp 40 12.14 Sailschool NI / RNIYC
32 Outrajeous John & Suzie Murphy J 109 10.74 Howth Yacht Club
33 Indian Simon Knowles J 109 10.74 Howth Yacht Club
34 Bare Necessities Bruce Sutherland Dazcat 1150 11.99
35 Bulldog Derek Shakespeare J 122 12.19 RORC
36 Black Magic Barry O’Donovan First 44.7 13.35
37 Elixir Ryan Wilson MAT 1010 10.15 Quoile Yacht Club / Carrickfergus Sailing Club
38 Teasing Machine Laurent Pages Teasing 52 16.5 RORC / CNAR
39 Moonpalace Nicolas Guibal Class40 12.18 SRT
40 Phosphorus II Mark Emerson A13 13.10 RORC
41 Black Sheep Trevor Middleton Sun Fast 3600 10.8
42 SL Energies Groupe Fastwave Laurent Charmy J/111 11.15 YC CHERBOURG
43 Foxy Andy Bailey Dazcat 1295 12.95 Exe Sailing Club
44 Pata Negra Andrew Hall / Sam Hall LOMBARD IRC 46 13.88 Pwllheli Sailing Club
45 Fujitsu Lt Col Will Naylor Sun Fast 3600
46 Imp George Radley Holland 39 CSC & RCYC
47 Big Deal Conor Dillon Grand Soleil 37 Foynes Yacht Club
48 Searcher Pete Smyth Ker 46 RIYC
49 EasyTiger Neil Boughton DazcatD995 Royal Western Yacht Club
50 Pegasus of Northumberland Ross Hobson Open 50 RORC
51 Ino Noir James Neville Carkeek 45 RORC
52 Paradox3 Adam Davis Trimaran 19.00 Helford River Sailing Club
53 Rockabill VI Paul O’Higgins JPK 10.80 10.84 RIYC/RORC
54 Faenol Steven Goddard First 36 11.00 RORC. RSYC PSC
55 Aurelia Chris Power Smith J 122 12.19 RSGYC, RORC
56  TAN IT Robert Floate Sydney 36 11.97 Isle of Man Yacht Club, RORC
57  Diablo Nicholas Martin & Calanach Finlayson Sun Fast 3600 10.80 RORC
58 Swift Greg Leonard Class 40 12.19 RORC